HPS HTSEC90-138-L10-BLUE Silicone Elbow - 90 Degree Blue Length 10in.
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
14
quantity
Product details
Category
Specifications
  • MPN: HTSEC90-138-L10-BLUE
  • UPC: 648044883571
  • Color: Blue
  • Inside diameter: 1.38" (35mm)
  • Outside Diameter Base (B): 1.75" (45mm)
  • Hose Length / Leg Length: 10"
  • Reinforced Layer: 4-ply Polyester
  • Max. Temperature Rating: 350F
  • Oil-Resistant: No
  • Wall Thickness: 5mm
Features
  • 10" leg length on each side (straight section). High Temperature 4-ply Reinforced Silicone.
  • UV and ozone resistant. Silicone hose is NOT compatible with fuel or oil
  • Recommended to be used with HPS Embossed Hose Clamp Part Number EMSC-35-50