DS18 GEN-X1200.1 Class AB 1-Channel Monoblock Amplifier 1200 Watts
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
02
quantity
Product details
Category
DS18’s GEN-X1200.1 turns every session into an unforgettable audio experience! Designed for the audiophile looking for performance and value, this high-powered monoblock amplifier delivers 1200W of pure power.
At the heart of this Monoblock amplifier lies a high-quality circuit board that maximizes power output while maintaining efficiency – all without the need for a secondary or high-output alternator. At 1 Ohm this amp delivers a whopping 310W RMS and is compatible with speakers ranging in impedance from 1 to 4 Ohms, allowing it to be just as versatile as it is powerful.